Obaly na vejce

Do čeho balíme vejce?

Ekologie na prvním místě…
Huhtamaki Česká republika, a. s., je členem nadnárodní skupiny Huhtamaki, předního světového výrobce a dodavatele obalů pro potravinářský a spotřební průmysl. Pro výrobu obalů na vejce (krabičky a proložky) používá jako jediná firma na území České republiky speciální technologii zpracování recyklovaného papíru – výrobu obalů z nasávané kartonáže.

 

Papírové obaly mají své zaručené VÝHODY

Společnost Huhtamaki ČR, a. s. se jako jediná v České republice zabývá výrobou papírových obalů z nasávané kartonáže (angl. molded fiber). Portfolio výrobků tvoří obaly na vejce, ovoce a zeleninu, které byly několikrát oceněny cenou Obal roku.

 

Ekologicky šetrný výrobek

 

Obaly jsou vyrobené ze sběrového papíru – obnovitelného zdroje, jenž šetří ty neobnovitelné. Jsou snadno recyklovatelné a šetrné k životnímu prostředí, a proto mohou používat označení „Ekologicky šetrný výrobek“,  tzn. obaly na vejce vyrobené v Huhtamaki ČR, a. s. splňují evropská a světová ekologická kritéria. Mezi další dobré vlastnosti těchto obalů patří snadná rozložitelnosti, neboli kompostovatelnost. U těchto typů obalů se doba rozložitelnosti udává v řádu týdnů. V případě plastových obalů to je několik desítek let.

 

Kondenzování vody v obalech

Papírovina je přírodní obnovitelný materiál, který zajišťuje vhodné skladovací podmínky pro vejce a díky svým přirozeným vlastnostem zaručuje čerstvost potravin. Jedinečnou vlastností je nasákavost papíroviny. Papírovina pohlcuje zkondenzovanou vlhkost na vejcích, která vzniká při změně teplot. Jsou schopné nasáknout vodu, která svou hmotností 4x převyšuje hmotnost samotného obalu. Naproti tomu v plastových obalech, které mají nasákavost nulovou může docházet ke vzniku plísní a jejich pronikání póry ve skořápce do vejce. Papírové obaly tak udržují vejce v suchém prostředí bez plísní.

 

Funkčnost

Obal plní několik funkcí mezi něž patří také funkce ochranná. Křehká vejce musí proto být balená v dostatečné pevném obalu odolném proti deformacím a mechanickému poškození při manipulaci a přepravě. Papírové krabičky vydrží dvakrát větší tlakové působení než plastové. Aby se papírová krabička prohnula o 2,5 mm musí být vystavena tlaku cca 30 kg.

 

Čím zaujme?

Přírodní materiál, jakým papírovina je, má příjemný vzhled a tvar. Různá barevná provedení, grafické zpracování etiket nebo potisků v různých velikostech dokáží upoutat pozornost ne jednoho zákazníka. Koncoví spotřebitelé rádi ocení jejich snadné a nehlučné otevírání i opětovné uzavírání. Z hlediska bezpečnosti jsou papírové krabičky měkčí než plastové, nemají ostré hrany, které mohou způsobit drobná poranění při manipulaci nebo mohou poškodit ostatní obaly.

 

Vnímání spotřebitelů

Bezpečná manipulace, jednoduché otvírání/uzavírání jsou výhody, které uvádějí spotřebitelé ve svých preferenčních kritériích nejčastěji. 72 % respondentů si zvolilo papírový obal, a to především proto, že jej považují za přirozený obal k vejci, přírodní, ekologický a šetrný k životnímu prostředí, pevný, stylový obal patřící ke zdravému modernímu životnímu stylu.

 

Výhody papírových obalů

-          šetrné k životnímu prostředí

-          vyrobené z obnovitelných zdrojů, tzn. šetří neobnovitelné zdroje

-          mají certifikát na kompostovalenost a Ekologicky šetrný výrobek

-          výborně nasákávají vlhkost, která vzniká při změnách teplot na vejcích, zelenině a ovoci, potraviny  

            jsou tak stále v suchém obalu bez plísní

-          prodyšné obaly, které zaručí kvalitu a trvanlivost vajec - základní potraviny bohaté na vitamíny

-          udržují stálou teplotu

-          pevné, nárazuvzdorné, odolné proti deformaci, poškození, vibracím

-          pohlcují pachy

-          nehlučné a na dotek příjemný materiál bez ostrých hran, které nezpůsobují řezná poranění

-          vyrábí se v široké škále velikostí a barevnosti balení

 

http://www.huhtamaki.com/