Zeptejte se odborníka

sipka | Stránka: 123 | sipka
 Ilona Pacalová | Velké Meziříčí7.8.2011
Dobrý den paní docentko, narazila jsem u nás v obchodě na krabičku s vejci, kde bylo uvedeno, že jsou obohacená selenem. Můžete mi napsat, co si mám pod "selenovými vejci" představit? Děkuji předem za Vaši odpověď. Pacalová
Dobrý den paní Pacalová, hlavním zdrojem Selenu jsou obilniny. V České republice je půda chudá na tento minerál, proto je také nižší obsah v pěstovaných obilninách a populace přijímá nižší hladinu Selenu než je jeho doporučená denní dávka pro člověka. To je také důvodem, proč jsou vejce tímto minerálem obohacována. Selen je velmi účinný antioxidant proti celé řadě civilizačních chorob např. kardiovaskulárních nebo rakovině.
 Jana Novotná | Ratibořice19.6.2011
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda když jím 5 vajec týdně, je to v pořádku nebo to již může ovlivňovat moji hladinu cholesterolu? Předem děkuji za odpověď.
Paní Novotná, je potvrzené, že vejce nepřispívají ke zvyšování hladiny krevního cholesterolu a doporučuji proto jíst bez obav 1 až 2 vejce denně. Díky vysoké nutriční hodnotě, vejce patří mezi nejhodnotnější potraviny.
 Oldřich Kalina | Nový Jičín13.6.2011
Vážená paní Míková, zajímal by mne Váš názor na rozdíl mezi "bio vejci" a vejci od slepic z klecových chovů. Bio je dnes "moderní", ale znamená to záruku kvality? Děkuji
Vážený pane Kalino, nelze tvrdit, že bio vejce jsou lepší. Z hlediska složení nejsou významné rozdíly, pouze obsah cholesterolu je nižší, avšak srovnatelně nízký obsah cholesterolu mají i vejce z klecových chovů, pokud jsou nosnice krmeny pouze cereáliemi. Vejce z bio chovů mají větší podíl vnitřních vad (krevních a masových skvrn) a špinavější skořápky. To představuje vyšší riziko mikrobiální kontaminace a možného onemocnění. Ale vejce z bio chovů jsou bezpečnější pokud jde o chemickou kontaminaci, neboť nosnice jsou krmeny krmivy z ekologického zemědělství.
sipka | Stránka: 123 | sipka