Zajímavosti

Nejstarší nález zdobených skořápek
Nejstarší nález zdobených skořápek u nás pochází z 11. století. Našly se v hrobě na Břeclavsku a analýza z roku 1972 hovoří o technice rytí milimetr širokými liniemi na hnědofialovém, původně asi černém podkladě. U nás měl největší sbírku velikonočních kraslic již zemřelý pan J. Danda z Vědomic na Roudnicku.Pštrosí velikonoční vajíčka byly k vidění na výstavě kraslic v Libotenicích na Litoměřicku. V Lounech se nachází nejstarší malovaná kraslice, která pochází z roku 1911. Každoročně zde pořádají soutěž o Nejkrásnější kraslici.

Největší sběratel
Největším sběratelem a milovníkem vajec na světě je dr. Márton Németh z města Gyöngyös v severním Maďarsku. Nekonzumuje je však upravená na cibulce, ale sbírá je. Ve své kolekci jich má již požehnaných 36 200. Nejmenší vejce v jeho sbírce patří pěnici, největší pak labuti.

Světový rekord ve smažení míchaných vajíček.
Světový rekord ve smažení míchaných vajíček.
O zápis do Guinessovy knihy rekordů požádala v květnu 1989 skupina obyvatel burgenlandské obce Drasmarkt. Tvrdí, že vytvořila světový rekord ve smažení míchaných vajíček. Technická data: deset krát jeden metr velká pánev, pět tisíc vajec, 40 kg sádla a 32 plynových hořáků. Za hodinu by světový rekord na světě. Po potlesku se pak rekord během několika minut ztratil v žaludcích 3 000 svědků. 5.6.1989

Největší vejce na světě
Pochází z České republiky a snesla ho slepice 74leté paní Věry Ouškové ze Strunkovic nad Volyňkou na Strakonicku v lednu 2005. Až dosud bylo největším slepičím vejcem vejce z německé farmy Langwege, jež mělo obvod 18 cm. České vejce je ale o 3 cm větší. Měří na výšku téměř 9 cm, váží 210 g a má obvod 21 cm. To německé mělo hmotnost jenom 169 g a bylo o 2 mm nižší a obvod mělo 18 cm. Bylo zasláno do Londýna na zápis do Guinnesovy knihy rekordů a potom zůstane v Muzeu kuriozit v Pelhřimově.

ZADARMO ani kuře nehrabe .. OMYL!
Co tím chtěl básník, v tomto případě pan Němec, říct? To se dozvíte v následujícím rozhovoru.
Ráda bych Vám představila tvůrce projektu „najdi si svého farmáře“ pana Františka Němce, farmáře a Živnostníka roku 2008 z Netína na Žďársku.Vlastní farmu o 150-ti hektarech půdy, na kterých chová 120 kusů dobytka. Denně produkuje průměrně 1100 litrů mléka. Asi polovinu produkce 70-ti dojnic zpracovává farma ve vlastní malé mlékárně. Z mléka pak vyrábí farmářské jogurty, sýry, probiotické nápoje a tvaroh.

Zadarmo ani kuře nehrabe

Sbírka vajec v Přírodovědném muzeu ve Vídni
Tvrdí se, že sběratelé jsou lidé náruživí a aktivní. Nevíme. Jisté však je, že ať jsou to známky, podpisy slavných, pivní tácky, starožitnosti či obyčejné půllitry, vždy musí sběratel své objekty zájmu aktivně vyhledávat, shromažďovat, pilně měnit s ostatními sběrateli a všemi možnými způsoby svou sbírku rozšiřovat. Nicméně co taková sbírka vajec, resp. vaječných skořápek? Sbírka, která se nahromadila za více jak 200 let intenzivní sběratelské činnosti po celém světě? Ano, i taková sbírka existuje a to hned kousek od nás - ve Vídni. Mnoho cestovatelů, dobrodruhů nebo přírodovědců Rakousko-uherské monarchie v 18., 19. a na počátku 20. století skutečně pilně sbíralo při svých dobrodružných cestách také vejce nejrůznějších ptáčích druhů. V rakouském Přírodovědném muzeu ve Vídni se jich tak nahromadilo více jak 10.000 ks. A my jsme měli možnost podívat se nejen do výstavních expozic, ale i do depozitářů celé sbírky přímo ve Vídni.

muzeum_viden.doc

Nejčastější mýty o vejcích
Mýtusy.... kdo by je neznal! Používání růstových hormonů u nosnic? Vejce a cholesterol? Vejce a salmonela? Domácí vejce jsou lepší než vejce z velkochovů? Bio vejce jsou kvalitnější než vejce z klecových chovů?

mýty

Muzeum Kraslic v Borkovanech
Malebná obec Borkovany se rozkládá v jednom z údolí dyjskosvrateckého úvalu mezi několika kopci, které se zvedají do výše 350 m nad mořem. V obci jsou příznivé podmínky pro pěstování vinné révy. V historii vinice zabíraly téměř 42 % obdělávané půdy a část z nich patřila i brněnským měšťanům. Dodnes má zdejší víno vynikající kvalitu. Symbol vinařství a kraslic má obec obsaženu v obecním znaku a praporu, který byl obci schválen Parlamentem ČR v roce 2004.
O symbolu „kraslic“, potažmo Expozici kraslic jsem si povídala s panem Radkem Valentou – „otcem“ myšlenky založení Expozice. Třeba to pro Vás bude inspirací na zajímavý výlet…..

Expozice kraslic

Vyhledávání producenta konzumních vajec
http://www.mtd-ustrasice.cz/vyhledavani/

Vyhledávání producenta vjec
http://www.mtd-ustrasice.cz/vyhledavani/